איך צבי ויליגר מוריד את מחירי המזון?

erezfarm

בשנת 2015 כולם כבר יודעים שיוקר המחיה בארץ הוא מופרז. כולם כבר יודעים שיוקר המחיה המופרז עלול לפורר את החברה הישראלית ולהוביל לכך שעוד ועוד ישראלים יחפשו מקום טוב יותר לחיות בו, אי שם מעבר לים. כולם יודעים – ורובם לא עושים דבר כדי להילחם בכך, ובפרט הממשלות האחרונות ששלטו בארץ נמנעות, מסיבות לא ברורות, ממאבק אמיתי ביוקר המחיה. מי שכן פועל על מנת להוריד מחירים, ובפרט את מחירי המזון, הם כמה אנשי עסקים – בעיקר משום שזיהו הזדמנות עסקית אבל במקרה זה מדובר במצב של Win-Win שכן גם הציבור הרחב יוצא נשכר – וביניהם ניתן לציין את צבי ויליגר (צביקה ויליגר), מי שביחד עם אחיו הצעיר יוסי ייסד בשנת 1994 את "וילי פוד" ומאז מוביל את יבואנית המזון שמוצריה נמצאים בכל בית בישראל להצלחה אחר הצלחה.

סוגיית הכשרות והמחיר הכלכלי שלה

אחת הסיבות למחיר המופקע שכולנו משלמים עבור שורה ארוכה של מוצרים הינה החותמת כי המזון הינו כשר. כמובן שאין הכוונה לחותמת עצמה אלא למחיר הגבוה שדורשים הגופים המוסמכים לקבוע אם מוצר מזון כזה או אחר הינו אכן כשר – מחיר אותו משלמים הן יבואני המזון והן יצרני המזון בארץ, ושבאופן טבעי מגולגל אל הצרכנים.

בהקשר זה חשוב לציין כי צבי ויליגר (צביקה ויליגר), שלא פעם התבטא בחריפות נגד הממסד הרבני שהפך את סוגיית הכשרות לסוגייה כלכלית וגורם לעליית מחירים מופרזת שלא לצורך בתחום המזון, למד בישיבה תיכונית (מדרשיית נעם) ואף התבטא לא פעם כי הוא מתגעגע לעולמה של תורה (לדבריו רק "ההרגל ויצר הרע" מקרקעים אותו אל עולם העסקים), כך שבוודאי אי אפשר לחשוד בו באנטי כלפי הדת. בנוסף, רפי, אחיו הצעיר, בחר באורח חיים חרדי והינו מנהל מוסד תורני, עוד נדבך בקשר ההדוק למדי של צבי ויליגר (צביקה ויליגר) ליהדות – אולם הוא דורש להפריד בין אמונה לבין תעשייה, ובפרט יוצא כנגד העלות המופקעת שהוא נדרש לשלם על מנת לקבל חותמת כשרות למוצרים אותם הוא מייבא.

הצורך בהתייעלות הנמלים

גורם נוסף ליוקר המחיה המופרז בארץ, כך עפ"י צבי ויליגר (צביקה ויליגר), הוא היעדר התחרות וחוסר היעילות של נמלי הים בארץ – דבר שגורם לכך שהתשלום הנדרש מהיבואנים השונים הינו עד פי ארבעה (!) בהשוואה לעלות הפריקה בנמלים בחו"ל ובנוסף יוצר שירות ברמה בינונית ומטה, דבר שגם הוא פוגע ביבואנים ובסופו של דבר מתגלגל אל כיסם של הצרכנים.

אמנם בשנת 2014 החלה ממשלת ישראל במהלך שנועד להגביר את התחרות בתחום הנמלים, אולם מהלך זה ספג ביקורות נוקבות ולא בטוח כי אכן יפתור את הבעיה ויסייע בהורדת יוקר המחיה, ובכל מקרה מדגיש צבי ויליגר (צביקה ויליגר) כי על מנת להוריד באמת את המחירים אין מנוס מהשכנת שלום אזורי – מהלך שיניב פירות רבים לא רק לאנשי העסקים שייפתחו בפניהם אפשרויות חדשות אלא לכולנו.

התאגידים הגדולים תאבי הבצע

סיבה שלישית ליוקר המחיה בארץ הינה השליטה הכמעט מונופוליסטית של מספר מצומצם של תאגידים גדולים בכמה מהענפים המרכזיים בשוק המזון. ב-2014, לדוגמה, 5 חברות שלטו בקרוב למחצית משוק המזון (!) כשלשם השוואה בקנדה למשל 10 היצרנים הגדולים מחלקים ביניהם רק רבע מהשוק.

"וילי פוד" של האחים ויליגר מנסה להילחם בריכוזיות המופרזת ולייבא ארצה מוצרים בדיוק בתחומים שבהם התחרות מועטה, אולם בהקשר זה יש לציין כי לא פעם היא נתקלת במהמורות תמוהות, כשלמשל לאחר שהתחילה לייבא ארצה גבינה צהובה על מנת להתחרות בתנובה זינק המכס על המוצר הזה מ-20% ל-50%.